Doradztwo

Doradztwo
Ceny skupu

Kalkulacje opłacalności
![]()
Moto

Rozmowa

Forum

Targi, wystawy, szkolenia
![]()
Najnowsze wpisy na blogach

Jak paść, by krowa nie padła?
2010-01-26

Osiąganie dużych wydajności w produkcji mleka i żywca wołowego jest możliwe jedynie w oparciu o pozyskiwanie wartościowych pasz objętościowych. Użytki zielone są głównym źródłem pełnowartościowej i najtańszej paszy, a poza tym pełnią bardzo ważną rolę krajobrazową i ochronną dla naszego środowiska. Pastwisko może być dobrodziejstwem dla przeżuwaczy pod warunkiem, że je należycie zorganizujemy i wykorzystamy.
Trawy i rośliny motylkowe stanowią największą i najcenniejszą grupę roślin łąk i pastwisk. Rolnik z całej grupy wykorzystuje zaledwie 15 gatunków traw i 6 gatunków motylkowatych. Stanowią one najwartościowszą grupę roślin na pastwiskach, ponieważ wpływają na wielkość i jakość plonów. Są przez zwierzęta chętnie zjadane, a ich intensywna wegetacja przebiega od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Decydują także o trwałości pastwiska i wielu jego funkcjach pozaprodukcyjnych. Pomimo występowania na pastwisku wielu gatunków traw najwartościowszymi i zalecanymi do wysiewu są: życica trwała, wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa, mietlica biaława, kostrzewa czerwona (forma rozłogowa). Z roślin motylkowych koniczyna biała.
Dobre i trwałe
Obecność roślin motylkowych dodatnio wpływa na glebę i skład runi, bowiem wykorzystują one składniki pokarmowe znajdujące się w głębszych warstwach glebowych. Rozwijając się w sferze przygruntowej, podobnie jak trawy podszywkowe zagęszczają darń. Wymienione gatunki traw spełniają określone kryteria ilościowo-jakościowe, takie jak: smakowitość, plonowanie, trwałość, zadarnianie oraz odporność na udeptywanie i częste zgryzanie.
Użytkowanie kośno-pastwiskowe jest najbardziej racjonalnym sposobem wykorzystania łąk i pastwisk. Polega ono na pastwiskowym użytkowaniu danej powierzchni przez okres 1-2 lat, a następnie przejście w tym samym wymiarze czasu na użytkowanie kośne. Jednostronne użytkowanie pastwiska powoduje, że skład florystyczny ulega zawężeniu.
W utrzymaniu składu botanicznego runi istotną rolę odgrywa również nawożenie. Przy doborze poszczególnych traw i motylkowych do mieszanek na użytki zielone trzeba brać pod uwagę ich trwałość, warunki siedliskowe, w których będą rosły, sposób, intensywność i okres użytkowania. Jeśli uszeregujemy niektóre gatunki traw pod względem trwałości, to na pierwszym miejscu będzie kupkówka pospolita, następnie kostrzewa trzcinowa, tymotka łąkowa, życica trwała, kostrzewa łąkowa i życica mieszańcowa. Procentowy udział poszczególnych składników runi powinien zawierać trawy niskie (40-60%), trawy wysokie (30-40%), motylkowate (20-30%) i zioła (ok. 5%).
Dobra mieszanka
Kupując mieszankę traw należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość materiału siewnego, a nie tylko na jej cenę. Oprócz właściwego doboru gatunków i odmian do mieszanek ważna jest ilość wysiewu i parametry jakościowe nasion (zdolność kiełkowania I kl PN 85%, czystość min. 90%). W mieszance traw nie dopuszcza się obecności nasion perzu, szczawiu kędzierzawego i tępolistnego, owsa głuchego, kanianki, śmiałka darniowego i wyczyńca polnego. Wysiewając nasiona czyste, zapobiega się wypieraniu z runi właściwych gatunków traw i roślin motylkowych przez chwasty.
Przy komponowaniu mieszanki należy przede wszystkim uwzględnić stan uwilgotnienia gleb. Chcąc uzyskać mieszankę o dużej trwałości trzeba łączyć ze sobą rośliny o tych samych wymaganiach wilgotnościowych. I tak np. na gleby wilgotne zaleca się: kostrzewę łąkową, tymotkę łąkową i wiechlinę łąkową, a na luźne gleby torfowe nie preferuje się życicy trwałej.
Biorąc pod uwagę udział traw, rozróżnia się następujące typy florystyczne runi:
a) z dominacją traw: udział traw ponad 66%,
b) zrównoważony: udział traw 50-66%,
c) z dominacją ziół: udział traw poniżej 50%.
Przy zakupie traw trzeba również zwrócić uwagę na informacje zawarte na etykiecie, gdzie podany jest skład gatunkowy i odmianowy komponentów mieszanki. Niestety ostatnimi czasy producenci komponują mieszanki nie dostosowując składu botanicznego do odpowiedniego rodzaju siedlisk.
Użytkownicy powinni systematycznie kontrolować stan runi użytków zielonych. Pierwszym krokiem w ich ocenie jest stwierdzenie gatunków oraz udziału poszczególnych gatunków występujących w runi. Udział gatunków pożądanych powinien być wysoki, a mniej wartościowych niewielki. W tym celu w praktyce zaleca się przejść po przekątnej danego obiektu łąkarskiego i w losowo wybranych miejscach w kształcie koła o średnicy 5 m dokonać oznaczenia gatunków. Gatunki spisujemy w karcie pola z oznaczeniem miejsca analizy, by móc porównać wyniki w następnych latach. Następnie szacunkowo określamy w procentach udział gatunków. Szacunki zawsze odnoszą się do całkowitego plonu suchej masy (100%) na powierzchniach poddanych ocenie.
Źródło: Piotr Mantycki, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.kpodr.pl, fot. sxc.hu
powrót
Podyskutuj na forum Wydrukuj Do góry strony
Twój komentarz
Twój komentarz zostanie wyemitowany po zatwierdzeniu jego treści przez moderatora.
Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.
Komentarze
W tej chwili brak komentarzy
PRZEJDŹ NA STRONĘ TELEWIZJI INTERAKTYWNEJ
Cykl telewizyjny „Natura się o(d)płaca" - Sarnaki2
Sarnaki cz1 - film z cyklu „Natura się o(d)płaca"
Żeby polska wieś się godnie zestarzała - o KRUS-ie prof. Tomasz Borecki, Doradca Prezydenta RP
decis MEGA - szybciej do celu
Nowy herbicyd w ochronie buraka cukrowego - Betanal maxxPro
Od Nowego Roku zwierzęta będą lepiej chronione
Ile pieniędzy na rolnictwo? - Marek Sawicki, minister rolnictwa
Nowe Miasto cz2 - film z cyklu „Natura się o(d)płaca"
Rola bioróżnorodności w zróżnicowanym rolnictwie - prof. Ettore Capri, Universita Cattolica del S. Cuore
Kampania edukacyjno-informacyjna "Grunt to bezpieczeństwo" - Bruno Flodrops, Bayer CropScience
Problem pozostałości pestycydów w owocach i warzywach - dr Artur Miszczak, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Przegląd substancji aktywnych w UE omawia prof. dr hab. Stefan Pruszyński
Prawidłowa ochrona roślin, bezpieczeństwo rolnika i bezpieczna żywność - konferencja Bayer CropScience i SGGW
Rolniku! Bezpiecznie używaj środków ochrony roślin - dr Manfred Weiser, Dyrektor Bayer CropScience
Liderzy Polskiej Ekologii 2011 – kategoria przedsiębiorstwo
Teraz łatwo znajdziesz środki ochrony roślin - nowa wyszukiwarka Ministerstwa Rolnictwa
Liderzy Polskiej Ekologii 2011 – kategoria Jednostka Samorządu Terytorialnego
W tym roku byliście najlepsi - Janusz Zaleski, wiceminister środowiska, na Gali Konkursu Lider Polskiej Ekologii 2011
Nowe Miasto cz1 - film z cyklu „Natura się o(d)płaca"
Miroslawiec cz2 - film z cyklu „Natura się o(d)płaca"
PRZEJDŹ NA STRONĘ TELEWIZJI INTERAKTYWNEJ
| Mapa serwisu: | |||||
| TELEWIZJA | Produkcja rolna | Środki produkcji | Przetwórstwo | AGROinfo | AGROBIZNES | W SIECI | O nas | Temat miesiąca |








