Można ubiegać się o refundację kosztów zakupu jagniąt, owiec i jałówek

Do 31 lipca rolnicy mogą ubiegać się o refundację kosztów zakupu jagniąt lub owiec, jałówek hodowlanych ras mlecznych, a także o pomoc z powodu mniejszej sprzedaży mleka – poinformował resort rolnictwa.

\"rolnictwo,

Kto może dostać pieniądze na zakup jagniąt lub owiec?

O refundację części kosztów zakupu jagniąt, mających w dniu zakupu poniżej 12 miesięcy, ważących co najmniej 14 kg i nie więcej niż 40 kg lub owiec mających nie mniej niż 12 miesięcy mogą się ubiegać producenci mleka, świń lub owiec. Pomoc przysługiwałaby producentowi, który posiadał w dniu 31 grudnia 2016 r., w siedzibie stada, której nadano numer na podstawie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, krowy typu użytkowego mleczny lub kombinowany mające powyżej 24 miesięcy, świnie lub owce, według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich. Pomoc będzie przysługiwała do jagniąt lub owiec zakupionych w okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 lipca 2017 r., zgłoszonych do rejestru zwierząt gospodarskich. Producent ubiegający się o pomoc będzie zobowiązany do utrzymywania jagniąt i owiec, do których otrzyma pomoc, nie krócej niż do dnia 31 lipca 2020 r.

Dla kogo refundacja kosztów zakupu jałówek?

Wnioski o udzielenie pomocy w formie refundacji kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mlecznych mogą składać producenci mleka. Pomoc będzie przysługiwała do nie więcej niż 30 sztuk tych zwierząt zakupionych w okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 lipca 2017 r., mających w dniu zakupu powyżej 3 miesięcy i nie więcej niż 24 miesiące, zgłoszonych do rejestru zwierząt gospodarskich, dla których wystawiono świadectwo potwierdzające ich pochodzenie, o którym mowa w art. 26 ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, urodzonych w stadach objętych oceną wartości użytkowej bydła. Do otrzymania pomocy będzie uprawniony producent mleka, który w dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy posiadał w siedzibie stada krowy typu użytkowego mleczny lub kombinowany, mające powyżej 24 miesięcy, albo nie posiadał w tym dniu krów, według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oraz sprzedał w 2016 r. podmiotom skupującym mleko nie mniej niż 5 tys. kg mleka. Ponadto producent mleka będzie zobowiązany do utrzymywania, nie krócej niż do dnia 31 lipca 2020 r., jałówek hodowlanych ras mlecznych, do których otrzymał pomoc.

Kto może ubiegać się o wsparcie z tytułu mniejszej sprzedaży mleka?

Warunkiem udzielenia pomocy z tytułu zmniejszenia sprzedaży mleka będzie posiadanie przez producenta mleka, w dniu składania wniosku o udzielenie pomocy, w siedzibie stada, której nadano numer na podstawie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, krów typu użytkowego mleczny lub kombinowany mających powyżej 24 miesięcy. Poza tym wnioskujący musi wykazać sprzedanie w 2016 r. podmiotom skupującym mleka nie mniej niż 15 tys. kg mleka oraz sprzedanie w okresie od dnia 1 lutego 2017 r. do dnia 30 kwietnia 2017 r. mleka podmiotom skupującym mleko w ilości mniejszej niż ilość mleka sprzedana w analogicznym okresie roku ubiegłego, i nie mniej niż 1000 kg mleka.

Resort rolnictwa zastrzega jednak, że pomoc z tytułu zmniejszenia sprzedaży mleka zostanie udzielona "w przypadku niewykorzystania środków na inne formy pomocy".

Wnioski należy składać do oddziału terenowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta mleka.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Mocniejsze euro przeceniło we wtorek unijne kontrakty na zboża i rzepak

Ceny unijnej pszenicy we wtorek na Euronext zaliczyły spadek o 6 euro po wzroście o prawie 10 euro/t odnotowanym podczas sesji dzień wcześniej. Kukurydza straciła ponad 2...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics