Europosłowie zagłosowali za zakazem stosowania glifosatu

Wczoraj posłowie Parlamentu Europejskiego zagłosowali za całkowitym zakazem stosowania glifosatu na terenie UE od 15 grudnia 2022 roku. Z użytku w gospodarstwach domowych miałby być wycofany już teraz.

\"rolnictwo,

Niewiążąca rezolucja przyjęta została 355 głosami za, przy 204 głosach przeciw oraz 111 wstrzymujących się od głosu. Państwa członkowskie UE mają głosować nad propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą odnowienia licencji glifosatu we środę.

Parlament sprzeciwił się propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej odnowienia kontrowersyjnej licencji glifosatu na kolejne 10 lat. Posłowie uważają, że UE powinna przygotować plany wycofania tej substancji z rynku, zaczynając od kompletnego zakazu używania jej w gospodarstwach domowych oraz w rolnictwie, jeśli istnieją alternatywne rozwiązania (takie jak „zintegrowane systemy zwalczania szkodników) pozwalające na skuteczną ochronę przed chwastami.

– Glifosat powinien zostać kompletnie zakazany na terenie UE do 15 grudnia 2022 roku, z koniecznymi etapami pośrednimi – uważają posłowie.

ECHA: Glifosat nie jest rakotwórczy

Glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem w UE. Opatentowany we wczesnych latach siedemdziesiątych, wszedł na rynek w 1974 roku jako środek chwastobójczy o szerokim spektrum działania. Od kiedy ochrona patentowa wygasła, w 2000 roku, glifosat jest sprzedawany przez wiele firm. Na terenie Europy zarejestrowanych jest obecnie kilkaset produktów chwastobójczych zawierających glifosat, używanych do ochrony zbiorów.

Przeciwnicy tej substancji przypisują jej właściwości kancerogenne. Jednak zdaniem Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) glifosat nie jest substancją rakotwórczą, mutagenną ani toksyczną dla rozrodczości.

Póki co glifosat w krajach unijnych można stosować do końca tego roku. W maju Komisja Europejska zaproponowała odnowienie licencji na jego stosowanie na kolejnych 10 lat. Organizacje rolnicze domagały się przedłużenia zgody o 15 lat.

Kamila Szałaj, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo europejskie nieodporne na kryzysy

Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE (Agrifish), na swoim spotkaniu w dniu 26.03.2024 r.  wreszcie zauważyła realny problem jakim jest znaczące pogorszenie opłacalności produkcji rolniczej -...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics